Strokovna žirija, ki ji je predsedoval arhitekt Matej Vozlič, je odločala med 45 predlogi. Po Vozličevih besedah je bilo med prijavljenimi veliko mladih, kvalitetnih ustvarjalcev. »Odločitev o končnem izboru nagrajencev je vedno znova zahtevno in odgovorno delo. Zaradi odličnosti prijavljenih del je komisija to delo sprejela kot darilo, z veseljem, predvsem pa s poglobljenim preizpraševanjem o vseh relevantnih temah.« Sestali so se petkrat, soočali mnenja in usklajevali stališča. »V dveh dneh dela na terenu smo zaznali mnogo avtorskih rešitev z umetniškim nabojem, ki ustvarjajo prostore empatije, humanosti in ki navdihujejo. Praviloma gre za arhitekturo, ki presega zgolj predpisane norme in ustaljene prakse. V procesu odločanja sta pretehtala razmislek o fenomenu časa in brezčasnost v arhitekturi ter prepoznavanje jasnih, hkrati pa kompleksnih arhitekturnih kulturnih dialogov, ki so jih avtorji vtkali kot nadaljevanje zgodovinskih konceptov, lastne inovativnosti in povezanosti z naravo,« razloži Matej Vozlič. Žirijo so sestavljali še Blaž Babnik Romaniuk, Matjaž Bolčina, Luka Javornik in Mia Roth Čerina.

Od Žičke kartuzije do Narodnega doma v Trstu

»Plečnikova odličja za leto 2024 nam sporočajo, da imamo v Sloveniji visok nivo arhitekturne produkcije, ki spoštuje prostor in naravo, je sposobna inovativno odgovarjati na kompleksne zgodovinske teme in jih nadaljevati, v ponos družbe in kot navdih vsem, ki prihajajo za nami,« je prepričan Vozlič.

Nagrado v kategoriji arhitekturne realizacije večjega merila so prejeli avtorji, zaslužni za nadkritje ostalin cerkve sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji, to so Rok Žnidaršič, Jerneja Fischer Knap, Samo Mlakar, Katja Ivić in Dino Mujić. »Znotraj različnih strokovnih pogledov avtorji uspešno povežejo obe skrajni in na videz nezdružljivi točki tega razpona s sodobnim, odprtim in abstraktnim arhitekturnim jezikom,« piše v utemeljitvi nagrade.

Plečnikovo medaljo v kategoriji arhitekturne realizacije manjšega merila pa so za delo z naslovom 2 prenovi prejeli Matija Bevk, Vasa J. Perović, Valentin Tribušon, Rok Primažič, Antonia Rubić in Irene Salord Vila. Po mnenju žirije sta prenovi vzorčna primera vse bolj aktualne obravnave posegov v anonimno obstoječe arhitekturno tkivo: »V obeh projektih je vzpostavljeno ravnovesje med grobimi industrijskimi elementi in čistim, za življenje primernim zaključkom.«

Plečnikovo medaljo v kategoriji javnega prostora prejme projekt Brv za pešce in kolesarje v Irči vasi, ki so si jo zamislili Blaž Budja, Rok Jereb, Marjan Pipenbaher, Tomaž Weingerl, Dušan Stupar. Kot piše v utemeljitvi, je brv spoštljivo umeščena v prostor, z reko vzpostavlja tesen odnos in dosega ravnovesje, v katerem gradnja dopolnjuje naravno okolje.

Ana Kučan in Mateja Kurir sta za angleško izdajo svoje knjige Garden and metaphor: essays on the essence of the garden prejeli Plečnikovo medaljo za strokovno publicistiko. Medaljo za bogatitev prostorske kulture prejme projekt Mete Kutin, ki ga odlikuje pedagoško, raziskovalno, ustvarjalno in emancipatorno delo, z naslovom Mesto živi v ljudeh – ozaveščanje o prostorski kulturi. Slavnostni dogodek so sklenili s podelitvijo štipendije Plečnikovega sklada Neži Brankovič za magistrsko delo Dom v zalivu, idejna zasnova prenove Narodnega doma v Trstu.

Izbrani artefakti omenjenih projektov, kot so risbe, modeli in besedila, bodo do 9. junija razstavljeni v prvem nadstropju Plečnikove hiše. Hkrati bodo danes ob 20. uri v galeriji Dessa odprli razstavo Plečnikove nagrade 2024, ki bo na ogled do 13. junija, prav tako danes ob 18. uri pa bo v Mestnem muzeju Ljubljana pogovor z žirijo in nagrajenci. 

Priporočamo