Na različna prizorišča v Murski Soboti se znova vrača mednarodni festival sodobnega plesa Fronta, ki ga že sedemnajsto leto pripravlja zavod Flota. Vse od začetka je ta prireditev sledila zlasti enemu cilju – približati vrhunsko sodobnoplesno produkcijo gledalcem na severovzhodnem robu Slovenije ter v obmejnih območjih sosednjih držav, torej v okolju, ki je imelo s to vrsto umetnosti razmeroma malo stika. Naloga ni bila vedno lahka, toda vztrajnost organizatorjev je postopoma obrodila sadove. »Festival smo izvedli vsako leto, pogosto ob večji ali manjši podpori lokalnih in državnih ustanov, vendar tudi takrat, ko je ni bilo. Nastajal je tudi med ekonomskimi, političnimi ali drugimi krizami, v času pandemije in letos v času vojne,« pravi umetniški vodja Matjaž Farič.

Po njegovih besedah se zasnova festivala tokrat približuje prvotnim zamislim. »Pred sedemnajstimi leti smo želeli k ogledu predstav sodobnega plesa v prvi vrsti spodbuditi mlajše občinstvo, zato smo Fronto načrtovali kot preplet plesnega in glasbenega programa. Izteklo se je sicer nekoliko drugače, vendar izvorne ideje nikoli nismo opustili.« Festival bo tako v programu prepletel plesne predstave in glasbene vsebine, kot so koncerti ali nastopi didžejev, v živo izvedena glasba pa je prisotna tudi v nekaterih uprizoritvah; skupno se bo v treh dneh zvrstilo približno ducat dogodkov.

Od plesnih miniatur do navidezne resničnosti

Letošnja Fronta se bo začela s sodobno klovnovsko grotesko Krotilka stolov, ki jo bo danes ob 18. uri na odprtem odru v soboškem parku izvedla slovenska klovnesa in plesalka Lingaling, zatem bo sledila predstava Made of Space, ki sta jo zasnovala Guy Nader in Maria Campos, sicer dobitnika prestižne nemške gledališke nagrade faust; španski kritiki so jo razglasili za najboljšo koreografijo leta 2021. Zvečer se bo na grajskem dvorišču v okviru sočasnega festivala Nindri Indri s plesnim setom predstavil uveljavljeni glasbenik ter didžej Kleemar.

Program se bo jutri nadaljeval z multimedijsko predstavo Modro črnilo v koreografiji in režiji Enye Belak, ki združuje navidezno resničnost z živim uprizarjanjem, prostorsko intervencijo na prostem Lov-sreče-lov-sreče-lov, ki jo podpisuje Jernej Bizjak, in plesno predstavo Kje je zlato jajce?, ki sta jo zasnovala mehiška plesalca Alicia Ocadiz in Raúl Tamez, zvečer pa bo med drugim sledil še koncert skupine Moveknowledgment. V soboto se bo popoldne najprej zvrstilo devet nagrajenih plesnih miniatur iz izbora Opus, nato pa bo avstrijska skupina Liquid Loft izvedla preplet kratkih plesnih solov z naslovom Stand-Alones, ki skozi koreografske miniature, namenjene uprizarjanju v javnem prostoru, združujejo gib, govor, glasbo in zvok. Za konec bo sledil plesni koncert Fusion Reactor, kjer Žigan Krajnčan s skupino glasbenikov in plesalcev združuje raznovrstne glasbene in plesne žanre. 

Priporočamo