»Raziskovalec, neskončna globina ustvarjalnih razmislekov, venomer otrok in čudovit interpret najrazličnejših sporočil narave,« so o delu oblikovalca Oskarja Kogoja zapisali ob njegovi razstavi z naslovom O koreninah oblik in oblikovanju korenin – ustvarjalna ozadja iz malega intimnega sveta Oskarja Kogoja, ki je nastala v sodelovanju med Društvom oblikovalcev Slovenije in Cankarjevim domom. V navezavi na aktualno prirodoslovno razstavo V vrtincu sprememb, ki je prav tako na ogled v Cankarjevem domu, so s Kogojevo razstavo v društvu oblikovalcev želeli izpostaviti pomen razmisleka o razumevanju in sodelovanju z naravo, kar med drugim opredeljuje prav oblikovalčevo delo. To označujejo najrazličnejša raziskovanja, pri čemer se avtor, kot so še zapisali, »najgloblje sooča s pobudami, ki mu jih pred oči prinaša narava sama. Ob tem je razvil izjemno pronicljivo oko, ki poišče oblikovalsko inspiracijo celo v izkopanih ali naplavljenih koreninah, visoko v krošnjah velikih dreves in se kljub znatnim letom še vedno večkrat podaja na pot.« S svojimi izdelki skuša ustvarjalec pri ljudeh prebuditi zanimanje in spoštovanje do narave.
Narava, duhovnost
in stare kulture
O svojem delu doma in v tujini priznan industrijski oblikovalec, umetnik, profesor in raziskovalec pravi, da projekta nikoli ne začne kot duhovni novinec. »Vedno je za vsako nalogo dolgo miselno delo. Tudi po nekaj mesecev ali celo let trajajo duhovne raziskave in dogovarjanja, ki so predpriprava, da se lotim naloge. Šele nato se začenjajo zbirati elementi za konstrukcijo. Oblikovanje je zadnje, kot obleka na telo.« Oskar Kogoj najrazličnejše izdelke oblikuje iz naravnih materialov, v svoja dela pa vključuje spoznanja, ki jih črpa iz proučevanja narave in tisočletnih kultur, od egipčanske in azteške do etruščanske in judovske ter drugih. Ali kot je oblikovalčeve besede med drugim mogoče prebrati tudi na njegovi spletni strani: »Vedno sem iskal in še vedno iščem, odkrivam, se istovetim in izumljam, ne da bi se trgal iz sveta, v katerem živim. Nekaj odgovorov sem našel v starodavnosti, veri in verah, filozofiji in stvarnosti, vsega pa še vedno ne. Ko iščem, ustvarjam – ustvarjam, ker iščem.«
Na razstavi v Cankarjevem domu si je do 8. oktobra mogoče ogledati avtorjevo preteklo ustvarjanje, eksperimente in njegova manj znana dela.