V Dnevnikovem kulturnem uredništvu smo želeli pripraviti pregled vsega tistega, kar bodo v prihajajočem letu na police knjigarn pospremile slovenske založbe. Med množico zanimivih knjig smo izbrali zgolj najtežje pričakovane.

Vrsta domačih novosti

Prav vse založbe se trudijo podpirati slovenske avtorice in avtorje in tudi leto 2025 bo močno zaznamovano s kopico novih izdaj iz domačih logov. Pri založbi Mladinska knjiga se bodo številni bralci gotovo razveselili novega romana Erice Johnson Debeljak z naslovom Ne Nikoli Morda Da in dela Ocean na strehi mlajše slovenske avtorice Tjaše Mislej. Novo knjigo z naslovom V mejah normale bo izdal tudi eden najbolje prodajanih domačih avtorjev David Zupančič.

Pri Cankarjevi založbi se še posebej veselijo nove knjige Slavoja Žižka z naslovom Nebesa v razsulu, pri založbi Beletrina pa bo v novem letu bralce med drugim pričakalo nadaljevanje Karantene Alojza Ihana z naslovom Pozabi!, v katerem se avtor ukvarja s fenomenom človeškega spominjanja, medtem ko bo Irena Svetek objavila družinsko sago, ki skozi usode treh likov – babice, hčere in vnukinje – raziskuje vprašanja preživetja, samobitnosti in generacijskega prenosa travm ter nosi naslov Ko jagenjčki obmolknejo.

Založba Goga bo leto 2025 začela z enciklopedičnim romanom Svetlane Slapšak, ki je svojevrstna mešanica eseja, retorične vaje, verzov in zapleta, pa tudi nekakšna parodija ljubezenskega romana in nosi naslov Kje smo?. Pisateljica v njem stopi v dialog z zgodovinskimi in intimnimi liki, skozi njen glas pa povedo zgodbo Ljubljane. Izšel bo tudi roman sirskega begunca Mohamada Abdula Monaema, ki že vrsto let živi v Sloveniji. Roman, ki opisuje pretresljivo zgodbo begunca na poti iz Sirije v Slovenijo, nosi naslov Kukavičji mladič, v slovenščino pa ga je prevedla Zarja Vršič.

Založba Pivec se v novem letu najbolj veseli romana Južni Viking Domna Kodriča, ki odkriva, da Vikingi niso le vpadali in plenili, temveč so na območju med severno Afriko, Sicilijo in južno Italijo vzpostavili tudi stalne naselbine. Fikcijski roman, ki temelji na zgodovinskih dejstvih, so pri založbi označili kot suveren prvenec, ki v slovensko fantazijsko književnost prinaša svež in drzen veter. Založba No! Press bo v novem letu izdala knjigo Pogovori z Bogom dramaturginje in pisateljice Eve Mahkovic, ki je slovenske bralce nazadnje obnorela s knjigo Toxic. Kot vselej bo avtorica znova ustvarila nov in (sebi) lasten žanr, ki prepleta avtofikcijo in erudicijo, v središču njenega zanimanja pa bo tokrat prebijanje skozi lastno telesnost.

Prihajajoči prevodi

Seveda ne bo šlo brez izbranih prevodov, ki jim bodo založbe posvetile še posebno pozornost. Založba No! Press bo izdala roman sodobne francoske pisateljice Colombe Schneck z delovnim naslovom Diptih. V njem bosta objavljeni dve noveli o ljubezni – ena o vseživljenjskem prijateljstvu dveh žensk, ki ga prekine smrt, druga pa o propadlem romantičnem razmerju v zrelih letih.

Založba UMco se v novem letu najbolj veseli knjige Tesnobna generacija Jonathana Haidta, v kateri avtor poglobljeno analizira posledice nenehne priključenosti mladih na zaslone vseh vrst ter duševne spremembe, ki jih to povzroča, ter knjige Krvava prostranstva, Evropa med Hitlerjem in Stalinom avtorja Timothyja Snyderja, čigar zgodovinski epos je ena najbolj nagrajenih knjig 21. stoletja, v njej pa do potankosti opiše dva brutalna diktatorska režima, ki sta bila kriva za milijone žrtev.

Pri založbi Učila se veselijo nove trilogije Quicksilver avtorice Callie Hart, po kateri bo Netflix kmalu posnel tudi serijo, ter zadnjega trilerja nemškega avtorja Sebastiana Fitzeka. Mladinska knjiga bo izdala prevod romana priljubljenega italijanskega pisatelja Paola Giordana z naslovom Tasmanija, grozljivko Nočna hiša enega najbolje prodajanih piscev kriminalk Joja Nesboja, Nexus Yuvala Noaha Hararija in V ljubezni je pač tako Dolly Alderton. Pri Cankarjevi založbi se obetajo izidi novih naslovov avtorjev mednarodnih uspešnic, kot so Hilary Mantel, Michel Houellebecq in Elena Ferrante.

Založba Beletrina bo prevedla knjigi Rimski cesar, v kateri Mary Beard raziskuje dejstva in izmišljotine o vladarjih starega Rima, ter Srečanja s Stalinom, v kateri politik, pisatelj in prevajalec Milovan Djilas, ki je ob koncu druge svetovne vojne veljal za najverjetnejšega Titovega naslednika, razkriva blišč dekadentnega življenja sovjetskega vrha in Stalinovo željo, da bi podjarmil svet. Založba Pivec se najbolj veseli prevoda dela Sistem, tako veličasten, da zaslepi avtorice Amande Svensson v prevodu Ive Klemenčič; monumentalna sodobna družinska saga začne svojo pot, ko iz porodne sobe urgentno odnesejo enega od trojčkov in ga čez nekaj časa navidezno povsem zdravega vrnejo materi in očetu.

Biografije znanih osebnosti

Seveda so pomembne tudi biografije, ki jih zadnja leta bralci še posebej radi vzamejo v roke. Založba Beletrina bo tako izdala biografijo misijonarja Pedra Opeke z naslovom Ostani z nami, ki jo je v navdihujočo pripoved ujela Anja Kovačič. Izšla bo tudi udarna in slikovno bogata biografija prvega slovenskega pankerja Pera Lovšina, in sicer skupaj z novim albumom tega legendarnega glasbenika, napisal pa jo je Dušan Čater; pozno spomladi bo izšla tudi ena najbolj pričakovanih igralskih biografij – Sonny Boy o navdihujočem življenju legendarnega Ala Pacina.

Mladinska knjiga bo izdala biografiji Luke Dončića in Melanie Trump, založba Učila pa biografijo Čudežni deček, Luka Dončić, ki jo je napisal športni novinar Tim MacMahon. 

Ob 80-letnici ponatisi v žlahtni vezavi

Založba Mladinska knjiga bo v letu 2025 praznovala 80 let delovanja, kar bodo pospremili z izdajo dveh novih knjižnih zbirk. Prva bo zbirka brezčasnih romanov, poimenovana Živi klasiki, druga zbirka pa bo nosila naslov Večne misli, ki bo po besedah predstavnikov založbe izhajala v žlahtni vezavi in opremi.

Priporočamo