Drugače pa je z nacionalnimi glasbenimi in gledališkimi ustanovami, ki so zadnje predstave odigrali sredi ali konec tedna, na oder pa se spet vračajo v začetku maja. Gledaliških predstav in simfoničnih koncertov po Sloveniji tako rekoč ni, vsaj za razstavne dogodke pa tokrat ni zaprt Cankarjev dom, osrednja kulturna ustanova pri nas.
Mladi za mlade
Kar se glasbe tiče, bo v Radovljiški graščini 1. maja ob 18. uri klavirski recital, v goste prihaja nadarjeni turški pianist Alaz Ikiz (letnik 2003), pridružila se mu bo tudi mlada nemška komorna zasedba Young Classic Chamber Artists. İkiz je nagrajenec številnih tekmovanj, med drugim je leta 2023 prejel drugo nagrado na mednarodnem klavirskem tekmovanju v Radovljici. Simfonični orkester univerze za likovno umetnost Mimar Sinan ga je v prihajajoči sezoni angažiral kot solistka za klavirski koncert Edvarda Griega.
Živahno vzdušje bo 2. maja v Orto baru, predvsem za pripadnike generacije Z. Ob 23. uri se namreč začenja večer K-Popa in K-HipHopa, torej večer korejske glasbeno-vizualne kulture. Naslednji dan 3. maja pa vas tja vabijo na koncertni večer. V trio se bodo povezali 2Nite, Jon Vitezič in Tin Božič ter postregli z izvirnim indie pop-rock zvokom.
3. maja ob 20. uri lahko zavijete tudi v Klub Jedro Medvode, kjer bodo ubirali nekoliko trše strune. V sklopu evropske turneje bo klub obiskala legendarna ameriška heavy metal zasedba RIOT, ki letos praznuje 50 let delovanja. Na turneji so s posebnimi gosti Crystal Viper, na medvoškem odru pa se jim bo pridružil domači bend Metalsteel.
Na svoj račun bodo prišli tudi najmlajši konzumenti kulture. 3. in 4. maja ob 11. uri bo v Kulturnici LGL predstava Desetnica, nastala po idejni zasnovi Katarine Planinc in v režiji Lucije Trobec. Govori o deklici, ki mora od doma, na poti pa se srečuje s spoznavanjem sveta in sebe. To je klasična zgodba s s sodobnim zasukom, ki je hkrati intimen poklon slovenski pripovedni dediščini.
Javna vodstva po razstavah
V Galeriji Cankarjevega doma bo 1. maja ob 18. uri javno vodenje po razstavi Napočil bo dan enega največjih okoljevarstvenih fotografov Nicka Brandta (1964). Fotografska serija je nastala v različnih državah sveta in prikazuje ljudi in živali, ki so jih prizadele okoljske spremembe. Med snemanjem videospota za uspešnico Michaela Jacksona Earth Song v Tanzaniji se je navdušil nad fotografiranjem živali, nato pa se iz komercialnega fotografa in filmarja prelevil v angažiranega avtorja. Razstava je nastala v sodelovanju z Galerijo Fotografija, kjer je na ogled drugi del razstave, ter WILLAS Contemporary.
Ko boste ravno v Cankarjevem domu, se sprehodite še skozi Prvo preddverje, kjer se razprostira razstava Šest let vojne, en dan osvoboditve. Obdobje 1939–1945 na časopisnih naslovnicah, pripravljena v spomin na 9. maj, ko mineva 80 let od konca druge svetovne vojne v Sloveniji. Muzej tiska je po bolšjih sejmih, podstrešjih, kleteh, garažnih razprodajah, v antikvariatih in na dražbah zbiral stare časopisne izvode, ki pripovedujejo o drugi svetovni vojni, zbirka pa je nastajala več kot dve desetletji. Razstavo je postavil kustos Muzeja tiska in urednik Sobotne priloge Dela Ali Žerdin.
Nedaleč vstran, v Jakopičevi galeriji, pa vas 4. maja ob 16.30 vabijo na javno vodstvo po razstavi sodobne etiopske umetnice, fotografinje, fotoreporterke in pedagoginje Aïde Muluneh z naslovom Na robu pretekle prihodnosti.
Filmski maraton slovenskega filma
Obisk kina je ravno tako ena od možnih izbir, kako preživeti praznične dni. Ljubljanski Kinodvor vas 2. maja vabi na filmski maraton (od 14. ure do polnoči), ki ga je kuriral Marcel Štefančič, jr.. Izbral je slovenske filme, »ki jih vse preredko vidimo«, posebnost pa bo ta, da se bodo projekcije vrtele s 35mm filmskega traku. Začelo se bo s filmom Na klancu (1971) Vojka Duletiča, zavrteli bodo tudi štiri briljantne filme iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja – Rdeče klasje (1970) Živojina Pavlovića, Na klancu (1971) Vojka Duletiča, Maškarado (1971) Boštjana Hladnika in Vdovstvo Karoline Žašler (1976) Matjaža Klopčiča. Na ogled pa bo tudi Balada o trobenti in oblaku (1961) Franceta Štiglica - kot pravi Štefančič »enega najboljših slovenskih filmov, reimaginacijo Fordovih Iskalcev (1956) in anticipacijo Scorsesejevega Taksista (1976)«.
Kinodvor vas na projekcijo vabi tudi 4. maja, ko bodo ob 19. uri predvajali dramo Paznica, film, ki je prejel več nagrad na evropskih filmskih festivalih. Raziskuje fenomen ženske samostojnosti v času vojne. Po projekciji bo sledil pogovor z ustvarjalci.
Nedeljski dan bi lahko bil primeren tudi za obisk Pokrajinskega muzeja Celje oziroma ogleda razstave v Knežjem dvoru z naslovom Grofje Celjski, kjer bo ob 11. uri javno vodstvo. Stalna razstava govori o vzponu in padcu najpomembnejše plemiške rodbine v obdobju poznega srednjega veka na današnjih slovenskih tleh. Postavljena je v dveh nadstropjih palacija in časovno prikazuje obdobje od svobodnih gospodov Žovneških iz 12. stoletja, ko se prvič omenijo na Žovneku pri Braslovčah, do leta 1456, ko v Beogradu umorijo zadnjega moškega predstavnika te družine, Ulrika II.
Po dogodkih EPK
Če boste zavili na dogodke letošnje prestolnice kulture, se podajte na grad Štanjel na razstavo Mušič – Telesa pokrajin v Galeriji Lojzeta Spacala. V Novi Gorici je vsak dan odprta tudi Soba Mušič v Xcentru, ki je nekakšen digitalni poklon slovenskemu slikarju, grafiku in risarju - tudi skozi hologramsko vizualizacijo in digitalno prezentacijo, ki obiskovalca vpeljeta v njegov likovni svet. Vizualni projekt je hkrati vabilo na prej omejeno razstavo na Štanjelu ter na razstavi, ki ju bodo še odprli (do 25. maja), in sicer v Gradu Dobrovo in Palači Attems v Gorici.
V okviru EPK lahko obiščete tudi Grad Rihemberk, kjer je skladatelj Boštjan Perovšek postavil zvočno skulpturo Neslišno – slišno, med netopirji, ter spojil polje zvočne ekologije in bioakustično glasbo, običajnim poslušalcem pa s tem približal neslišni zvočni svet netopirjev. Zvočnemu projektu bo v naravnem grajskem okolju prek slušalk mogoče prisluhniti med 29. aprilom in 31. avgustom, vsako soboto in nedeljo med 10. in 19. uro.
Na italijanski strani, v Udinah (Casa Cavazzini), pa je na ogled razstava z naslovom Mondo Mizuki, Mondo Yokai. Gre za prvo antološko razstavo enega največjih mojstrov japonske mange Shigeruja Mizukija v Italiji, kjer ima manga kultura zelo veliko privržencev. Sto izvirnih plošč, mnoge so prvič razstavljene zunaj Japonske, z reprodukcijami, revijami, knjigami, video dokumenti in kritičnimi besedili poustvarja vesolje japonskega mojstra.
4. maja med 10. in 12. uro lahko odkrivate zgodovino judovske skupnosti na Goriškem. Iz sinagoge v Gorici bo voden ogled po sledeh bogate judovske kulturne dediščine na tem območju, ki povezuje sinagogo z nekdanjim judovskim pokopališčem v Rožni Dolini. Po pariški mirovni pogodbi leta 1947 je bil stoletja enotni prostor razdeljen, prav tako tudi judovska skupnost v Gorici – sinagoga je ostala na italijanski strani, judovsko pokopališče pa v nekdanji Jugoslaviji. Ogledna tura bo sicer vsako prvo nedeljo v mesecu, od aprila do novembra, ogled je brezplačen, vodstvo pa v italijanskem in slovenskem jeziku.