Vodja programa resne glasbe, opere in baleta v Cankarjevem domu Aleš Drenik je ob predstaviti prihajajoče sezone zlatega abonmaja s šestimi koncerti in srebrnega abonmaja s sedmimi (vsi bodo v Gallusovi dvorani) posebej izpostavil vrhunski pianizem v luči Chopinovega tekmovanja v Varšavi. Prihajajo namreč kar trije zmagovalci. »Rafał Blechacz je leta 2005 dosegel absolutno zmago, kar doslej ni uspelo še nikomur – poleg glavne nagrade je domov odnesel še vse tri tradicionalne posebne nagrade. Zmaga leta 2015 je pianista Seong Jin Choja izstrelila med zvezde. Postal je eden najbolj iskanih pianistov oziroma glasbenikov nasploh. Že 11. novembra, slab mesec po zaključenem letošnjem Chopinovem tekmovanju, pa bomo na recitalu gostili aktualnega zmagovalca,« je povedal Drenik.
Ravelov in Pärtov rojstni dan
Novo sezono zlatega abonmaja začenjajo 14. oktobra, s Kraljevim škotskim nacionalnim orkestrom prihaja njihov glasbeni direktor Thomas Søndergård, ki je tudi vrhunski tolkalec. Orkester je dobitnik nagrade Gramophone Classical Music 2020 in osemkratni nominiranec za gremija z več kot stoletno tradicijo ter tako sodi med vodilne evropske glasbene institucije. V središču programa bo 150. obletnica rojstva Mauricea Ravela, skladateljev jazzovsko obarvan Klavirski koncert v G-duru pa bo interpretiral švicarski pianist Francesco Piemontesi, znan po prefinjeni izraznosti in vrhunski tehnični spretnosti.
Filharmonija Brno, ambasador Janačkove skladateljske dediščine, na svojih turnejah pogosto sodeluje s Češkim filharmoničnim zborom Brno, ki predstavlja sinonim za vrhunskost na področju zborovske umetnosti v svetovnem merilu, kot pravi Drenik. Sijajni češki solisti z dolgoletnim sodelavcem orkestra dirigentom Leošem Svarovskim obljubljajo avtentično izvedbo kontemplativnega oratorija Stabat Mater Antonina Dvořaka.
Prvič v Cankarjev dom prihaja Estonski nacionalni simfonični orkester, ki z evropsko turnejo obhaja stoletnico svoje ustanovitve in devetdesetletnico enega najvidnejših skladateljev zadnjih desetletij Estonca Arva Pärta. Prihajajo s svojim glasbenim direktorjem maestrom Olarijem Eltsem in violinsko virtuozinjo solistko Simone Lamsma, ki je v Cankarjevem domu že gostovala leta 2023 kot solistka Dunajskih simfonikov. Tudi Budimpeški koncertni simfonični orkester, eden vodilnih madžarskih orkestrov z bogato zgodovino, prihaja v Ljubljano prvič. Nastopili bodo pod vodstvom umetniškega vodje Andrása Kellerja, solist Chopinovega Klavirskega koncerta št. 1 pa bo že omenjeni zvezdnik Rafał Blechacz.
V zlatem abonmaju se bo prvič predstavil tudi Simfonični orkester iz Vancouvra, eden največjih kanadskih orkestrov, tudi oni prihajajo pod taktirko svojega glasbenega direktorja Otta Tauska. Solistka večera bo nemška zvezdnica, violinistka Arabella Steinbacher, ki bo na oder stopila v Barberjevem Koncertu za violino. Ob zaključku sezone bo pri nas premierno nastopil tudi eden najstarejših švicarskih orkestrov, Simfonični orkester iz Basla, ki prihaja s svojim novim šefom dirigentom Markusom Poschnerjem ter dinamično violinistko mlajše generacije Mario Ioudenitch.
Zrela liričnost
Vodja resne glasbe Drenik pravi, da bosta srebrni abonma oplemenitila dva sodobnoglasbena projekta, v središču katerih bo glasba skladatelja Philipa Glassa. »Naslovna organistka Filharmonije na Labi v Hamburgu Iveta Apkalna v hipnotični mešanici Glassove minimalistične glasbe in večnih orgelskih del Johanna Sebastiana Bacha poudarja podobnosti med avtorjema. Vsestransko profiliran Alexej Gerassimez, ki prihaja s tolkalnim kvartetom, pa v delih Glassa in svojih lastnih kompozicijah raziskuje elementarno naravo zvoka skozi svojstven svet individualne zvočnosti, tako s pomočjo tolkalnih inštrumentov kot tudi različnih drugih predmetov.«
Decembra bo nastopil Godalni sekstet alumnov Mladinskega orkestra Gustava Mahlerja, med drugim s priljubljenim delom Čajkovskega Spominek iz Firenc (op. 70) ter redkeje slišanim Sekstetom v D-duru (op. 10) skladatelja Ericha Wolfganga Korngolda, čigar »resna« glasba je še do nedavnega ostajala prezrta v luči skladateljeve zapuščine v hollywoodski filmski glasbi. »S to izvedbo se poklanjamo spregledanemu geniju,« pravi violončelistka Maruša Turjak Bogataj, članica seksteta, v katerem igra tudi njen brat, violinist Matjaž Bogataj.
Še na enem koncertu srebrnega abonmaja bodo slovenski glasbeniki, ko se bodo Mešanemu pevskemu zboru Glasbene matice Ljubljana pod vodstvom Sebastjana Vrhovnika pri izvedbi Rossinijeve Male slavnostne maše pridružili vokalisti Mojca Bitenc Križaj, Nuška Drašček, Martin Sušnik in Domen Križaj.
Sicer pa sezono srebrnega abonmaja 26. septembra začenjajo z enim najprestižnejših komornih vokalnih sestavov na svetu, Tenebrae, ki velja za alfo in omego a cappella ansamblov. So dvakratni nagrajenci BBC Music Magazine, nominiranci za nagradi grammy in gramophone ter avtorji obsežnega kataloga posnetkov.
Dirigiral bo njihov ustanovitelj in umetniški vodja Nigel Short, nekdanji član znamenite zasedbe The King's Singers. V programskem fokusu bo 500. obletnica rojstva G. P. da Palestrine in glasba vrhunca renesanse.
Abonma se bo zaključil 30. maja z že omenjenim južnokorejskim pianistom Seong Jin Chojem, zmagovalcem Chopinovega tekmovanja in rezidenčnim umetnikom Berlinskih filharmonikov v letošnji sezoni.