Noella Wiyaala, pevka, kantavtorica in plesalka, prihaja iz Gane. V Slovenijo se rada vrača, tu je imela že devet koncertov, nazadnje preteklo soboto na Lentu. V Sloveniji je prvič nastopila leta 2019 na Dnevu Afrike, vedno pa nastopa s slovenskimi glasbeniki, tako da prisega na kulturno sodelovanje med Gano in Slovenijo. Sodelovanje je tako dobro, da bo prihodnje leto s slovenskimi glasbeniki izdala CD z naslovom Yaga Yaga.

Kako ste začeli kariero v glasbi?

Začela sem v družinski hiši, moj dedek je bil vodja naše skupnosti, v kateri je bilo vedno veliko glasbe. Še posebno bobnov. Vsak petek nas je mama peljala v cerkev in tako sem začela peti v zboru. Leta kasneje sem sodelovala v resničnostnem šovu Vodaphonove ikone. Po štirih letih sem zmagala. Toda kmalu me pop kariera ni več zanimala, saj sem želela peti tradicionalne pesmi svoje vasi.

Zakaj ste opustili idejo o pop karieri?

Ko sem prišla v glasbeno industrijo, so hoteli, da bi imela dolge lase in svetlo pot, jaz pa sem želela nastopati z naravnimi lasmi in temno poltjo. Rekli so mi tudi, da sem videti bolj kot fant ter da moram spremeniti svoje telo. Vse to je zvenelo zelo negativno. Zato sem šla. Ustvarjam glasbo v svojem slogu, ohranjam naravne lase, barvo kože, afriške obleke, govorim z navadnim naglasom, nikoli ne spremenim naglasa. Zato sem začela obiskovati festivale, kjer iščejo pristne afriške umetnike. Glasba mi omogoča, da ponosno pokažem obraz Afrike.

Gana je večetnična država, pojete v svojem lokalnem jeziku sissala. Zakaj ste se odločili tako?

Ko pojete v svojem jeziku, se lahko bolje izrazite, več čustev lahko prelijete v besede, ki se lahko dotaknejo src ljudi, kar pomeni, da je glasba univerzalni jezik. Ljudje poslušajo glasbo, preden razumejo njen pomen. Pojem sicer v vsaj štirih jezikih, tudi v angleščini. A ko pojem v sissalu, se lahko bolje izrazim. Pojem o mladosti, ženskah, moških, ljubezni in celo seksu, o vsem v družbi. Pojem pa tudi o moji državi in Afriki. Menim, da moramo svojo energijo in vpliv uporabiti za razvoj naših držav in kontinenta. Tako bi lahko veliko mladih ostalo doma, ne pa da silijo v Evropo. Ko gre za opolnomočenje žensk, jim rečem, naj stvari počnejo same, da bodo le tako močne.

Bi lahko rekli, da ste vzornica mladim?

Ja, mislim, da lahko vplivaš nanje. Če delam slabe stvari, me lahko posnemajo. Biti njihova vzornica mi omogoča, da sem prizemljena. Živim svoje življenje, vendar se trudim biti dober človek. Glasba je eno od orodij, ki nas združujejo in lahko spreminjajo svet. Ko poslušaš glasbo in zapreš oči, ne boš videl barve kože, ampak boš slišal le zvok glasbe. 

Priporočamo