Trinajsti festival Glasbe sveta bodo letos šestič zapored pripravili v čezmejni ediciji, kar pomeni, da se bo dogajanje hkrati razprostiralo tako v slovenski Novi Gorici kot italijanski Gorici. Festival, ki nastaja v koprodukciji med slovenskim Goriškim muzejem, slovenskim kulturno-umetniškim društvom Morgan ter italijansko iniciativo Controtempo Jazz, bo do 3. avgusta širše obmejno območje preobrazil v talilni lonec najrazličnejših glasbenih, literarnih in gastronomskih doživetij. Glavno koncertno prizorišče je poleg italijanske Ville De Nordis slovenski grad Kromberk, v tamkajšnjem amfiteatru bo tudi tržnica Dobrote sveta, kjer bo dišalo po lokalno pridelani hrani in pijači. »Že prizorišča sama nekako preslikavajo to čezmejnost, ker dejansko gre za eno mesto – Gorica je ena. Pri oblikovanju programa smo pozorni na to, kaj bi bilo pri nas zanimivo za Italijane – in obrnjeno. Za nas je čisto običajno, da sodelujemo s podobno mislečimi Italijani. Ta čezmejnost, ki jo zdaj prodajata prihodnji evropski prestolnici kulture, se je že davno začela z nami in drugimi društvi,« pravi Tadej Stolić, programski vodja festivala in predsednik KUD Morgan.
Od bosse nove
do zvokov iz sveže zelenjave
V Sloveniji se v okviru festivala obeta koncert svetovno priznanega francoskega virtuoza, mojstra harmonike in tangovskega bandoneona Richarda Galliana. Njegov koncert temelji na glasbi legendarnega ameriškega skladatelja Georgea Gershwina, ki je zaslužen za nekatera kultna jazz in orkestralna dela. V sodelovanju s festivalom Sexto 'Nplugged iz Pordenona bo na sporedu nastop zvezde saharskega rocka in bluesa, tuareškega pevca in kitarista Bombina. Medtem bo skupni nastop tunizijskega pevca in virtuoza na bližnjevzhodni »lutnji« Dhaferja Youssefa in norveškega jazz kitarista Eivinda Aarseta poslušalce ponesel v zvoke sodobnega jazza s saharsko-skandinavskim karakterjem. Kubanska skladateljica, pevka in violončelistka Ana Carla Maza se bo predstavila s ploščo Caribe, v kateri je stkala radoživ preplet kubanske godbe petdesetih let, karibske rumbe, argentinskega tanga, sambe in bosse nove. Na programu je še koncert francoskega mojstra jazzovske kitare Birélija Lagrènea, ki velja za duhovnega dediča ikoničnega Djanga Reinhardta, in dunajskega »Zelenjavnega orkestra«, The Vegetable Orchestra, v katerem glasbeniki igrajo na glasbila iz sveže zelenjave.
Del letošnjega festivalskega programa nastaja v sodelovanju z novim sestrskim festivalom Zrcala meje, ki čezmejni dialog gradi z lokalno kulturno ponudbo. Skupaj z njimi pripravljajo zgodovinsko obarvan sprehod iz Nove Gorice v Gorico, ki ga bo v parku Vile Rafut spremljal koncert italijanske zasedbe Gertrude, sledila pa bo še predstavitev zgodovine parka Ville De Nordis s pisateljico Anno Cecchini. Dogodek bodo sklenili s koncertom zasedbe Sara Parigi in degustacijo lokalnih vin.
Organizatorji si želijo privabiti ljudi iz vse Slovenije, že zdaj pa vedo, da jih bo veliko prišlo iz Avstrije in Hrvaške, kot pove Tadej Stolić: »Ob tem, da nas je ministrstvo za kulturo za eno točko vnovič zavrnilo pri sofinanciranju, mislim, da nam je spet uspela dobra edicija. Prisiljeni smo bili sicer skrčiti program in imamo zato manj bendov in večjih zasedb, vendar pa vodilo ostaja isto – gre za nadžanrski festival, kjer se najde vse z vsega sveta, od popa, rocka, jazza do klasike. Iz množice glasb sveta se trudimo izbirati tiste, ki jih lahko slišimo recimo v Afriki, Aziji in tako naprej.«