Popularna brazilska umetnica Margareth Menezes prihaja nocoj na 72. Ljubljana Festival na pobudo jazzovskega poznavalca in televizijca Braneta Rončela, ki že vrsto let sodeluje s festivalom. Menezesova ima gromki glas, okrog katerega se spleta ritmična, plesna glasba. Z njo na odru bodo Raoní Lima Maciel (kitara), Caio Felipe Ferreira Nascimento (klaviature), Nelmário Marques Cerqueira (bas), Caio Oliveira Dos Santos (tolkala) in Joilson Dias Dos Santos (bobni). Rončel je povedal, da Menezesova prihaja tudi prek skupnih povezav z multiinštrumentalistom Gilbertom Gilom, s katerim redno nastopa in ki je Ljubljano nazadnje ter takrat že tretjič obiskal leta 2003.

Brazilski glasbeniki v Ljubljani

Zanimivo je to, da je bil Gil takrat v Braziliji minister za kulturo, v funkciji, v kateri je od januarja lani tudi tokratna brazilska gostja Margareth Menezes. Njegov obisk takrat je bil tudi diplomatske narave. Je pa funkcija ministra za kulturo v Braziliji drugačne narave kot denimo pri nas – gre bolj za pozicijo ambasadorskega kot odločevalskega značaja. Podobno kot je bil na mesto brazilskega ministra za šport imenovan slavni nogometaš Pele.

Menezesova Ljubljano že pozna, prvič je tu nastopila leta 1991 v Cankarjevem domu, tri leta po zadnjem Gilovem koncertu v Križankah. Za Gilom so Ljubljano obiskali še nekateri izjemni brazilski glasbeniki, med njimi Caetano Veloso, Jorge Ben Jor, Milton Nascimento, Maria Bethania, João Bosco, Marcos Valle, Tania Maria. Tako kakor Gil in Caetano Veloso prihaja tudi Menezesova iz Salvadorja (Bahia) ter je zvesta svojim glasbenim koreninam. V njeni glasbi se prepletajo brazilska samba, afriško-karibski ritmi, reggae, calypso, salsa in pop elementi, v gibanje, imenovano brazilski afropop. »Gibanje afropop je polno estetskih simbolov in si prizadeva ohranjati tradicijo ter zgodovino, na to pa dodaja nove plasti inovacij,« meni Rončel.

Pravzaprav lahko Menezesovo označimo za predhodnico gibanja afropop, ki je postala tudi prvi glas samba reggaeja, in sicer z legendarno pesmijo Faraó – Divindade do Egito. Pesem ji je napisal skladatelj Luciano Gomes in je bila prodana v več kot 100.000 izvodih. Sledila sta podpis pogodbe z založbo PoliGram do Brasil in leta 1988 njen prvi LP-album z njenim imenom v naslovu, kjer ji je ob strani stal brazilski glasbenik Djalma Oliveira.

Njenih 15 albumov

S svojim prvim albumom je očarala tudi ustanovnega člana zasedbe Talking Heads Davida Byrneja. Bil je zraven pri njenem naslednjem albumu Elegibô (1989) in jo kot pevko povabil na svetovno turnejo s skupino Talking Heads, ki je potovala skozi 42 držav v Južni in Severni Ameriki ter Evropi. Album je osvojil prvo mesto na lestvici Billboard Top World Albums. Njen tretji studijski album Kindala (1991) pa je doživel preboj tudi v ZDA. Po izdaji plošče je kar enajstkrat razprodala dvorano Roseland Ballroom v New Yorku.

Njena verjetno najbolj priljubljena pesem je Dandalunda, zaradi katere si je prislužila poimenovanje »brazilska Aretha Franklin«. Skladba je izšla leta 2001 na albumu AfroPopBrasileiro v produkciji Carlinhosa Browna in Alêja Siqueire. Takrat se je pevke oprijel tudi vzdevek »Maga«, ki v bistvu predstavlja njeno blagovno znamko, nekakšno fuzijo afrobrazilskih ritmov. Como Tu, singel iz leta 2005, je posnela v duetu z brazilsko superzvezdnico Ivete Sangalo in je požel veliko pozornosti. Pesem je v bistvu vzela – in jo priredila – s svojega albuma Pra Você (2005), ki pa je doživel bolj mlačen odziv javnosti. Vseeno je naslednje leto prejel nominacijo za grammyja za najboljši brazilski sodobni pop album, to pa je bila tudi prva od njenih štirih nominacij za grammyja. Prejela jo je denimo tudi za album Autêntica (2019), in sicer za latin grammyja. Omeniti velja še album Naturalmente (2008), pri katerem je sodeloval Gilberto Gil; z njim sta istega leta skupaj nastopila še na otvoritvenem koncertu svetovne razstave Expo v Zaragozi.

Skupaj je izdala 15 albumov, bila je na 23 mednarodnih turnejah in nastopila je v več kot 30 državah po vsem svetu. Bila je gostja festivalov Montreux Jazz v Švici, Rock in Rio, Brazilian Day v New Yorku, redno je nastopala tudi na znamenitem karnevalu v Salvadorju v Bahii. Še ena od zanimivosti je ta, da je bila glasbena gostja na žrebu svetovnega nogometnega prvenstva leta 2014 v Braziliji. Letos praznuje 35 let glasbene kariere.

Glasbenica,
političarka, aktivistka

Menezesova je glasbenica, političarka in tudi družbena aktivistka. Vedno si je prizadevala okrepiti glas manjšin. Sploh v preteklosti je bila znana po svojih angažmajih za revne skupnosti v Braziliji. Med drugim je ustanovila socialno ustanovo Fábrica Cultural, ki omogoča izobrazbo različnim generacijam, daje priložnost umetnikom in si prizadeva za socialno pravičnost.

Leta 2005 je ustanovila tudi Movimento Afropop Brasileiro, skupino brez godal, odprto za javnost, ki slavi temnopolto kulturo v Braziliji. K projektu so takrat pristopili tudi Gilberto Gil, Daniela Mercury, Lazzo Matumbi, Roberto Mendes, Virginia Rodrigues, Mariene de Castro. Pravijo, da je Margareth Menezes jeklena ženska – je simbol upora in ženske moči. Leta 2021 so jo uvrstili med 100 najvplivnejših temnopoltih osebnosti na svetu. 

Priporočamo