Sierra je film o nadrealistični avtomobilski dirki, v kateri se sin v upanju na očetovo zmago na državnem reliju spremeni v pnevmatiko. Žirijo je očaral čisti burleskni užitek filma, »ki družinsko dinamiko oriše z nepričakovano nežnostjo in se z brezhibnim tempiranjem razigrano in živahno poigrava z gledalčevimi pričakovanji, pri čemer ga dovršeno podpirata zvočna krajina in mizanscena«. Sierra je v kategoriji kratkih filmov nedavno zmagal že na festivalu Liffe, na Animateki pa je sedaj s svojo odbito zgodbo in ganljivimi liki, domiselno vnesenimi na še neraziskan teren animacij, očaral tudi občinstvo, ki mu je s svojim glasom dodelilo denarno nagrado Društva slovenskega animiranega filma.
V glavnem tekmovalnem programu se je sicer pomerila tudi animacija slovenske manjšinske koprodukcije O denarju in sreči avtorjev Ane Nedeljković in Nikole Majdaka, prav tako dva kratka filma slovenskih avtorjev Legenda o Zlatorogu Lee Vučko ter eksperimentalna abstrakcija XX Vasje Lebariča in Julija Zornika. Slednji si je prislužil posebno omembo žiranta Borisa Labbéja, avtorja letošnje vizualne podobe festivala, ki je film opisal kot »radikalni avdiovizualni cilj, ki se z mešanico materialov na čudovit način poklanja avantgardnemu eksperimentalnemu filmu«. Žirantka Clémence Bragard je svojo omembo namenila filmu Garrano, ki »z izjemnim vizualnim slogom prek nesrečnega življenja živali simbolno naslavlja temi izkoriščanja in revščine«, Jeana Françoisa Le Correja je najbolj prepričal Miracasas, ki »pogrebni obred pretvori v vizualno razkošno slavje«, Jeleno Popović pa film 11, ki ga opisuje kot »poklon glavi pri nogah življenja, kjer se naši spomini in strahovi spojijo v svetlikanje sličic, ki se vrtijo prehitro, da bi jih doumeli, in prepočasi, da bi jih pozabili«. Slovenski predstavnik mednarodne žirije Matija Šturm pa je odličnost prepoznal v prvem slovaškem animiranem dokumentarcu Nekoč je bilo morje…, ki nas »v mešanici različnih tehnik animacije, vključno z animacijo peska, odpelje skozi slane puščave na dnu Aralskega jezera«.
Otroška žirija nagradila
film Zanka
Nagrada mladi talent, ki jo podeljujeta Akademija umetnosti Univerze v Novi Gorici ter Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, je šla tokrat v roke italijanskemu filmu Pentola avtorja Lea Černica. Ta je letos prejel že vesno za najboljši študijski film, sedaj pa je med 55 študentskimi kratkimi animiranimi filmi s svojo odlično žirijo, ubranostjo likovnega jezika, zvočnega oblikovanja in izvirno obravnavo teme prepričal tudi študentsko žirijo. Pentola, majhen mož srednjih let, se v razigrani 2D-animaciji odloči zapustiti svojo ženo Titti ter svojo ljubezensko pustolovščino nadaljevati v Batmanovem objemu. »Film sporočilo prenese lahkotno in v duhovitem tonu izziva smeh v publiki,« je o svojem zmagovalnem superjunaku zapisala žirija.
Prejemnik nagrade otroške žirije pa je špansko-argentinski film Zanka argentinskega avtorja Pabla Polledrija, ki pod drobnogled postavlja družbo neskončnih rutin, ponavljajočih se dejanj in vedno istih odločitev. Mladi gledalci so se med devetnajstimi filmi tekmovalnega programa Slon, v katerem sta se predstavili tudi dve slovenski animaciji, Mišja hiša Timona Lederja in Bimberli Roka Predina, sicer težko odločili za zmagovalca, a so na koncu nagradili »vizualno odličen film z dobro glasbo in sporočilom, ki gledalcu postavi veliko vprašanj«.