V naslednjih dneh bo pod okriljem festivala, ki bo trajal do 13. oktobra, potekal raznolik filmski program, ki ga bodo poleg projekcij v prisotnosti avtorjev spremljali tudi strokovna srečanja in delavnice, nekaj filmov pa bodo prikazali še v Ljubljani, Špetru in Trstu. Posebna pozornost je letos namenjena filmskim delom, ki se pogumno soočajo z najbolj perečimi in težkimi temami sodobnega časa, med njimi z vojno in njenimi posledicami, kot sta filma Povojna in Mož, ki ni mogel molčati.

Prejemnik letošnje nagrade Darka Bratine je francoski režiser Nicolas Philibert, ki je prepoznaven po svojem nežnem, a poglobljenem pristopu k dokumentiranju različnih družbenih tematik.

V središču festivalskega dogajanja je prestižna nagrada Darka Bratine, ki jo Kinoatelje letos že 25. podeljuje v spomin na svojega ustanovitelja, sociologa in filmskega kritika. Prejemnik letošnje nagrade Darka Bratine je francoski režiser Nicolas Philibert, ki je prepoznaven po svojem nežnem, a poglobljenem pristopu k dokumentiranju različnih družbenih tematik. V sklopu 25-letnice nagrade pa bodo zapuščino Darka Bratine obeležili tudi s posebnima projekcijama, filmom ET(h)NOS: Anche noi. Tudi mi v režiji Borisa Palčiča in filmom Kino Volta Martina Turka.

V sekciji Vizionarji bodo prikazali drzna in inovativna dela evropskih režiserjev, v partnerstvu s festivalom Ceau, Cinema! iz Temišvara je sekcija Ekskurzija letos posvečena Romuniji, medtem ko se bodo predstavniki Istrske filmske komisije iz Pulja predstavili s kratkometražnim programom mladih avtorjev iz Istre. Kinotečni pogled bo združil dela dveh nekonvencionalnih filmskih ustvarjalcev, pod vodstvom Žige Brdnika je sekcija posvečena slovenskemu cineastu Jožetu Pogačniku, Milena Lazić bo kot kuratorka počastila Cecilio Mangini, prvo italijansko režiserko dokumentarnih filmov. Več kot 50 kratkometražcev iz svetovne produkcije bodo predvajali v sekciji Prvi poleti, kjer predstavljajo sveže in inovativne kratke filme najrazličnejših žanrov, prikazali pa bodo tudi kratkometražce študentov iz Slovenije, Italije in Hrvaške ter filmska dela iz nekaterih srednjih šol. 

Priporočamo