Na dan reformacije 31. oktobra pri nas čez dan beremo Trubarja, zvečer pa že nekaj časa gledamo tudi filme, ob katerih se lahko prepustimo grozi. Iz zavetja udobnega sedeža. Da, globalizacija je naredila svoje in k nam prinesla tudi nekatere komercialne praznike. Kako izrezati bučo in katere sladkarije bodo na mizi, je lažji del naloge. Ni pa vedno lahko izbrati dobrega filma. Res je – klasike so vselej dobra izbira, a je treba vseeno reči, da je letošnja bera grozljivk kar dobra. Spodaj smo jih zbrali nekaj, s katerimi boste lahko zapolnili noč čarovnic.

Ne govori zla (Speak no Evil)

Danski režiser in scenarist Christian Tafdrup je pred dvema letoma posnel mojstrovinico Gæsterne. Na počitnicah v Italiji se spoprijateljita danska in nizozemska družina. Nizozemci nato Dance povabijo na krajši obisk v hišo na podeželju. Po nekaj oklevanja slednji sprejmejo povabilo, že kmalu po prihodu pa se izkaže, da gostitelji za zaprtimi vrati skrivajo grozljive skrivnosti. James Watkins je letos posnel ameriško priredbo danskega trilerja, v katerem blesti James McAvoy. Identičen zaplet, le da z ameriškim in britanskim parom ter spremenjenim koncem. Posrečena predelava.

Noč s hudičem (Late Night with the Devil)

David Dastmalchian, ki se ga boste spomnili po stranskih vlogah iz uspešnic Vitez teme in Ugrabljeni, v filmu Colina in Camerona Cairnesa, avstralskih dvojčkov režiserjev, igra Jacka Delroyja. Televizijskega voditelja, ki leta 1977 vodi pogovorno oddajo in pripravlja posebno epizodo ob noči čarovnic, v katero v želji po rekordni gledanosti povabi tudi dekle, domnevno obsedeno z demonom. In ker vemo, da v filmih dekleta seveda niso le »domnevno«, ampak tudi »dejansko« obsedena z demoni, sledi filmska TV-epizoda, ki je zlepa ne boste pozabili.

Zbiralec duš (Longlegs)

Osgood Perkins, sin legendarnega Anthonyja Perkinsa alias Normana Batesa iz Hitchcockovega Psiha, znan po grozljivkah Februar (2015) ter Metka in Janko (2020), se je letos podpisal pod svoj najboljši film doslej. Klavstrofobično, napeto in lepo posneto grozljivko Zbiralec duš. FBI preiskuje serijo družinskih tragedij, v kateri oče sodi svojim, nato pa še sebi, poleg noža, sekire ali puške pa na kraju zločina vedno znova preiskovalce pričaka še kriptično sporočilo, podpisano z Dolgonogi. Vzdušen žanrski posladek, ki bolj kot na hitre skoke pred kamero stavi na izjemno avdiovizualno podobo in odlično igro.

Osmi potnik: Romul (Alien: Romulus)

Najnovejši Osmi potnik je v kinodvorane po svetu priplezal avgusta. Legendarni Ridley Scott je tokrat v vlogi producenta, pod režijo pa je podpisan Fede Álvarez, avtor trilerja Ne dihaj! in remaka kultnice Zlobni mrtveci. Urugvajski filmar je znova dokazal, da obvlada žanr in da obvlada tudi franšizo, ki mu jo je zaupal Scott. Film, ki kot samostojno poglavje kronološko pade med prvo in drugo poglavje serije, je Álvarez idejno naslonil predvsem na prvenec, tako z vzdušjem kot stopnjevanjem zgodbe. Nostalgična vrnitev h koreninam franšize.

Substanca (The Substance)

Francoska režiserka Coralie Fargeat je že leta 2017 navdušila s trilerjem Maščevanje. V njem je sredi puščave pokazala, kaj se zgodi, ko se lahkomislena in naivna Lolita spremeni v neizprosno maščevalko. V svojem drugem filmu Substanca, v katerem blestita Demi Moore in Margaret Qualley, znova zagrize v moški toksični pogled na žensko telo. Skozi slastno posneto satirično telesno grozljivko analizira kult večne mladosti in standarde lepote, ki jih družba vsiljuje ženskam.

Exhuma

Južnokorejski nadnaravni, eksorcistični, okultistični horror Exhuma je v domovini ob premieri kraljeval med blagajniškimi zaslužkarji. Z dobrim razlogom. Mučen, napet in srhljiv film, v katerem korejski bogataš vpokliče šamanko, »geomancerja« in krščanskega pogrebnika, ki morajo razbiti urok, ki muči njegovega novorojenca. Zato pa morajo najprej odkopati grob njegovega prednika. Po dveh urah feng šuja, šamanizma in kopanja po japonsko-korejskih travmah ne boste lačni le azijske kinematografije, pač pa boste hiteli v roke vzeti tudi kakšno zgodovinsko knjigo.

Prvo znamenje (The First Omen)

Richard Donner, avtor klasik, kot sta Goonieji in Smrtonosno orožje, je v osemdesetih posnel kultno grozljivko Znamenje alias The Omen, v kateri ameriški diplomat in njegova žena posvojita sina Damiena, okoli katerega začnejo sumljivo umirati ljudje. Prvo znamenje je šesti film franšize in predzgodba prvega filma. Arkasha Stevenson v svojem režiserskem debiju, v katerem v glavni vlogi zablesti angleška igralka Nell Tiger Free, na eni strani ujame vzdušje iz obdobja prvih filmov, hkrati pa ravno prav posodobi formulo za moderna občinstva.

Smrtonosni objem (Strange Darling)

Ameriški filmar JT Mollner se je letos podpisal pod psihološki triler, ki je hkrati erotični triler, ki je hkrati grozljivka in ki je hkrati film o objemu femme fatale, ki noče popustiti. Začne se nedolžno; spremljamo dva neznanca, moškega in žensko, ki se srečata v baru in ki se nato odpravita v motel. Da bi se pozabavala. Saj nisi serijski morilec, ga vpraša ona. Ne, ji odvrne on. Tisto, kar sledi, pa je nato antiteza konsenza, romantike in dobrega zmenka. Sledi namreč film, v katerem boste ugibali, kdo je plen in kdo plenilec. Kdo morilec in kdo policist. Krvav, prebrisan in nasilen film, ki mementovsko premeša tudi filmsko časovnico.

Priporočamo