Animateko pripravljajo v organizaciji Društva za oživljanje zgodbe 2 koluta ob produkcijski podpori Kinodvora in Slovenske kinoteke. Jubilejno izdajo bodo posvetili britanskemu animatorju, prijatelju in kolegu Paulu Bushu, ki je avgusta letos umrl v prometni nesreči. Poklonili se mu bodo z njegovim filmom Ko Darwin spi. »Ostajajo nam njegovi filmi, da se bomo spominjali ustvarjalnega duha in genialnosti starega mornarja,« je zapisal programski direktor Animateke Igor Prassel, ki je na včerajšnji tiskovni konferenci izpostavil tudi bogato zastavljen program letošnje Animateke. Poleg žanrsko pestrih projekcij, razstav, delavnic, podelitve nagrad in drugih dogodkov v Ljubljano prihajajo ugledni gostje, svetovni mojstri animacije, ena izmed letošnjih novosti pa je tekmovalni sklop VR-animacije. Letos se je na Animateko prijavilo nekaj več kot 600 filmov.
V družbi svetovno
priznanih animatorjev
Tekmovalni program Slon je namenjen najmlajšim gledalcem, Mladi talenti Evrope pa predstavitvi produkcije študentov evropskih akademij. »Slednji daje največ zadovoljstva. V njem se vsako leto zgodijo nova presenečenja, kreativnost kar vre iz teh študentskih filmov, tehnike so najrazličnejše, vračajo se k analognim,« je komentiral direktor festivala. V tekmovalni sekciji vselej izstopa glavni tekmovalni program. Prassel dodaja: »Ta je vsako leto drugačen in specifičen tudi v primerjavi z drugimi festivali v Evropi in po svetu, ker se osredotoča na produkcijo iz srednje ter vzhodne Evrope. Že ob prvi ediciji leta 2004 smo se odločili, da jim je treba dati več prostora. Na Animateki prav tako vsako leto poudarjamo, da nas ne zanima toliko komercialni film, poudarek velja avtorski animaciji, ki vsako leto cveti in je v razcvetu.« Letošnji tekmovalni program so razširili še na tekmovalni program navidezne resničnosti. V njem bodo predvajali šest projekcij, ki gledalcu z VR-očali omogočajo tako imenovano potopitveno izkušnjo. Med njimi bo film priznanega japonskega animatorja Kojija Yamamure z naslovom Kvartet v mojem ušesu.
V svetovnem jagodnem izboru, ki je vsakič med najbolj obiskanimi, predstavljajo najbolj inovativne, drzne, nagrajevane animirane stvaritve ustvarjalcev iz zahodne Evrope, obeh Amerik in Azije, kamor se uvrščajo tudi animirani dokumentarci. Gre za žanr, ki se v zadnjih desetih letih pospešeno razvija, v tokratnem izboru pa tematsko segajo od osebnoizpovednih zgodb, potopisnih dnevnikov do pripovedi o italijanski mafiji. Kinotripov svetovni jagodni izbor je namenjen mladim odraslim, ki sami izberejo program. Tokrat so jih najbolj nagovorili filmi s temami o ekologiji, spolni identiteti, medijih, vojnah.
Letos bodo glavno žirijo sestavljale štiri zvezdnice avtorske animacije. To so Alexandra Ramires iz Portugalske, ki bo na enem od dogodkov povedala več o kolektivnem ustvarjanju animiranih del, Naomi van Nieker prihaja iz Južne Afrike in trenutno deluje v Franciji, Dahee Jeong iz Južne Koreje je ena najpomembnejših korejskih sodobnih avtoric, Nikki Schuster pa prihaja iz Avstrije in ustvarja v Berlinu. »Njeni filmi so prav posebni, del njenih filmov je eksperimentalna animacija, drugi del, ki je prav tako zanimiv, pa reciklirana animacija. Nikki je namreč potovala po Mehiki, Buenos Airesu, Parizu, Teheranu, kjer je na ulicah zbirala odpadke in z njimi delala stop-motion animirane filme,« je pojasnil Igor Prassel. Pred festivalom bo Nikki Schuster vodila tudi delavnico animacije iz odpadnih materialov. Peti član glavne žirije je še Mihai Mitrica, programski direktor partnerskega festivala Anim'est iz Bukarešte.
Velika festivalska retrospektiva bo posvečena filmom v tehniki kolaža, predvajali bodo kolažirane animirane mojstrovine pionirjev in sodobnikov. Med drugim bodo prikazali tudi film Močvirje iz leta 1973, ki je delo danes manj vidnega slovenskega avtorja Konija Steinbacherja. Nastal je kot amaterski animirani projekt v ateljeju za risani film v Kopru. Takrat je na festivalih amaterskega filma požel veliko nagrad, v tej izvirni animaciji je namreč uporabil tudi materiale, kot sta blato in jajca. Organizatorji upajo, da si bo Močvirje po zelo dolgem času na velikem platnu ogledal tudi ustvarjalec sam.