V uradni program letošnjega mednarodnega filmskega festivala v Locarnu se je uvrstil otroški film Igrišča ne damo! režiserja Klemna Dvornika, z mednarodnim naslovom Block 5. Film je akcijska pustolovščina o skupini dvanajstletnikov, ki se zoperstavijo odraslim in rešijo svoje igrišče pred uničenjem, slovenska publika pa si ga bo v kinu lahko ogledala od 9. septembra dalje. Da bi film prišel do vsakega otroka, mladostnika, predvsem pa starša in učitelja, se je filmska ekipa po pomoč obrnila na kreativni studio Trampolin.

Tilen Lugarič, Trampolin:» Na igriščih se rojevajo novi talenti, nove sanje. Veliki športni asi se na njih začnejo kaliti. So tudi simbol zdravega načina odraščanja in kakovostne mladosti. In tudi tega, kar danes žal manjka: druženja in povezovanja za doseganje nečesa večjega.«

 

Iz reklame nastalo gibanje

A preden je ekipa Mariborčanov posel sprejela, si je pogledala 80-odstotno montažno različico filma, ki jih je navdušila. »Film nosi pomembne vrednote in sporočila, ki odgovarjajo na vprašanja ne samo mladih, ampak tudi širše družbe,« je povedal Tine Lugarič, soustanovitelj podjetja Trampolin, in pojasnil, da imajo igrišča dejansko simbolično vrednost. »Na njih se rojevajo novi talenti, nove sanje. Veliki športni asi se na njih začnejo kaliti. So tudi simbol zdravega načina odraščanja in kakovostne mladosti. In tudi tega, kar danes žal manjka: druženja in povezovanja za doseganje nečesa večjega,« je dejal Lugarič in zgolj namignil: »Otroci v filmu se povezani zoperstavijo korporaciji, ki želi posekati drevesa in njihovo igrišče spremeniti v parkirna mesta.«

Prav tako želi film otrokom pokazati, kakšna je bila mladost njihovih staršev, ki so se od jutra do večera igrali na igriščih. »Ker si želimo, da si film ogleda vsa Slovenija, smo ustvarili kampanjo oziroma gibanje #GibanjeZaGibanje. K sodelovanju smo povabili Nipkeja, ki je med mladimi srčno zasidran. S producentom Damjanom Jovićem sta za film ustvarila pesem Igrišča ne damo, ob tem pa smo mlade po Sloveniji pozvali, naj prijavijo igrišča, ki jih ne dajo,« je povedal Lugarič in dodal, da je odziv s srčnimi zgodbami presegel pričakovanja. »Za potrebe videospota smo izbrali sedem igrišč, ki so bila logistično najbolj primerna, tri tudi v Ljubljani – pri Osnovni šoli Dob, na Bratovševi ploščadi in na Brilejevi.«

Nipke in ekipa Igrišča ne damo F GLISER

Nipke je na sedmih igriščih – tri od teh so ljubljanska – posnel spot za pesem Igrišča ne damo. Foto:  GLISER

Večja dostopnost do šolskih igrišč

V projektu je odlično poslanstvo prepoznala tudi Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), ki je na snemanje spota pripeljala okoli 100 otrok, nekaj več kot 130 je bilo tudi drugih prijavljenih statistov. »Javna otroška igrišča so družabna središča, kjer se otroci lahko srečujejo, igrajo in razvijajo prijateljstva, starši ali skrbniki mlajših otrok pa stkejo tesnejše vezi s skupnostjo. Alternativa igriščem so čedalje bolj zasloni, zato gledanje zaslonskih medijev ni več samo vprašanje preživljanja prostega časa, ampak vse bolj postaja tudi vprašanje zdravja in prihodnosti človeške skupnosti,« so besede, s katerimi je projekt #GibanjeZaGibanje pozdravila Anita Caruso, predsednica Strokovnega sveta za humanitarne programe ZPMS, in spomnila, da imajo ponekod otroci za igro na voljo le šolska igrišča, ki so v času, ko ni pouka, pogosto zaklenjena. »Dostopnost do šolskih igrišč je različno urejena, prenekateri ravnatelj se odloči za zaprtje, morda zaradi pričakovanja, da bi posamezniki utegnili poškodovati igrala na igrišču in šoli povzročiti nepotrebne stroške. Vendar pa zapiranje igrišč ni rešitev, ki bi preprečila vandalizacijo družabnega življenja skupnosti. Večina otrok namreč tako izgubi možnost igranja na prostem, saj so rekreativni športi dostopni le tistim, ki si lahko privoščijo članstvo v športnih klubih.«

Hkrati Carusova opozarja, da zapiranje igrišč posledično še poglablja socialne razlike v skupnostih, med sloji prikrajšanih pa kopiči nezadovoljstvo in jezo ter tako poskrbi za vrtenje v krogu. Zmanjševanje možnosti nekaterih otrok za zdrav psihofizičen razvoj in omejevanje priložnosti njihovim staršem ali skrbnikom za tesnejše povezovanje v skupnosti po njenih besedah dolgoročno vodi v velike družbene probleme. 

O filmu

Igrišča ne damo! (v prevodu Block 5) je akcijska pustolovščina o skupini dvanajstletnikov, ki se zoperstavijo odraslim in rešijo svoje igrišče pred uničenjem. V filmu igrajo: Kaja Zabret v vlogi Alme, Kaja Šuštar v vlogi Lune, Youri Friderich, Niko Lemark, David Trontelj in drugi. Poleg slovenskih igralcev Marka Mandića in Gregorja Zorca v večjih vlogah nastopata tudi hrvaška igralca Ivana Roščić in Enis Bešlagić ter srbski igralec Tihomir Stanić. Scenarij za film je napisala Dora Šustić, direktor fotografije je David Hofmann. Pri filmu so sodelovali še scenograf Miha Knific, oblikovalka maske Mojca Gorogranc Petrushevska, kostumografka Katarina Šavs, oblikovalec zvoka Lukáš Ujčík, glasbo je napisal Davor Herceg, film je montirala Ivana Fumić.

Priporočamo