Gospodarska zbornica osrednjeslovenske regije se zaveda nujnosti in kompleksnosti tega problema, zato zagovarja kulturo inovacij kot enega izmed temeljev uspeha. S povezovanjem skupne energije naših članov ustvarjamo okolje, ki spodbuja ustvarjalnost, neguje revolucionarne ideje ter podpira razvoj in izvajanje prelomnih rešitev. Vse regijske gospodarske zbornice vsako leto pozivajo podjetja in njihove inovatorje, da se potegujejo za nagrado najboljše inovacije znotraj svojega področja in tako pridobijo uspešnost in prepoznavnost. Najbolje nagrajene inovacije in tudi prebojna invencija se potem uvrstijo še na nacionalno raven, kjer na Dnevu inovativnosti Gospodarska zbornica Slovenije vsako leto podeli priznanja najboljšim slovenskim inovacijam tekočega leta.
Najboljše inovacije v regiji
Zbornica osrednjeslovenske regije je v partnerstvu z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter Spiritom Slovenija junija podelila priznanja najboljšim inovacijam v regiji za leto 2023. Podeljena so bila tri zlata in osem srebrnih priznanj ter priznanje za prebojno invencijo. Na razpis se je odzvalo deset podjetij s skupno dvanajstimi prijavljenimi inovacijskimi projekti. Za podelitev priznanj so se upoštevali projekti, ki so vsebovali kriterij odličnosti in učinkovitosti ter so bili obenem uspešno uporabljeni v praksi. V nagrajenih inovacijskih projektih je sodelovalo več kot 70 inovatork in inovatorjev. Tri najbolje ocenjene inovacije so prejeli Novartis za razvoj in implementacijo okrepljenega bioprocesa z dohranjevanjem in uvedbo perfuzije v predprodukcijsko fazo, Lek za inovacijo raztopine za injiciranje Sugamadeks ter podjetje iQwood za razvoj najtanjše nosilne lesene masivne stene brez lepil. Priznanje za prebojno invencijo je prejel samostojni podjetnik Alojz Vrbovšek za električni voziček oziroma pomožno mobilno posteljo Oldi.
Boljša cenovna
dostopnost zdravil
Podjetje Novartis je s svojo inovacijo razvilo novo generacijo proizvodnega procesa bioloških zdravil (iFB). Biološka zdravila predstavljajo možnost za zdravljenje težje ozdravljivih bolezni, a so zaradi zahtevnega ter dolgotrajnega razvoja in proizvodnje draga. Procesna inovacija iFB omogoča nižje stroške proizvodnje s primerljivo količino surovin, izboljša produktivnost proizvodnega procesa ter pozitivno vpliva na okolje. Implementirana prebojna tehnologija spodbuja Novartisovo konkurenčnost in omogoča boljšo dostopnost bioloških zdravil širši populaciji.
Sugamadeks se v obliki raztopine za injiciranje uporablja za prekinitev blokade živčno-mišičnega prenosa kot posledica uporabe rokuronija ali vekuronija pri anestezijah. Je visoko kompleksna učinkovina, tako z vidika njene sinteze kot tudi nadaljnjega razvoja in analiz končnega izdelka. Zaradi omejene selektivnosti kemičnih pretvorb je težko doseči popolno derivatizacijo vseh primarnih hidroksilnih skupin, kar skupaj z neželenimi stranskimi reakcijami vodi do velikega števila kemičnih nečistoč. Ustrezno znanje o procesu izdelave učinkovine je omogočilo vzpostavitev učinkovite kontrolne strategije, s čimer jim je pri podjetju Lek uspelo razviti visokokakovostno zdravilo v obliki raztopine za injiciranje in tako na več svetovnih trgih med prvimi uspešno registrirati nov injekcijski izdelek ter s tem omogočiti bolnikom po vsem svetu dostop do varnega, učinkovitega in kakovostnega generičnega zdravila.
Ekološka gradnja hiš
Zadnje zlato priznanje je prejelo podjetje iQwood, ki je razvilo vitko, a hkrati visoko nosilno masivno leseno steno, izdelano brez uporabe lepil in drugih kemikalij. S pomočjo te inovacije omogočajo, da bodo najbolj zdrave masivne lesene stene postale dosegljive širšemu trgu. Hkrati novi produkt omogoča širitev uporabe iz segmenta enodružinske gradnje tudi na večje javne objekte. Vse tri najboljše inovacije iz osrednjeslovenske regije so bile zlate tudi med desetimi podeljenimi na nacionalni ravni (kjer je vsega skupaj tekmovalo 45 najbolje ocenjenih regijskih inovacij), kar kaže na to, da osrednjeslovenska regija še vedno drži v rokah niti inovacijskega in gospodarskega razvoja Slovenije.