V soboto je helikopter najprej poletel proti Turski gori, kjer je po poškodbi noge onemogel pohodnik. Z reševalnim sedežem so ga dvignili v helikopter in prepeljali v Kamnik. Nato je posadka poletela proti Loški steni na Bovškem, kjer se je v alpinistični smeri smrtno ponesrečil slovenski alpinist. Umrl je po padcu iz stene. Soplezalec ni bil poškodovan. Okoliščine ne kažejo na tujo krivdo.

V tretjem nujnem sobotnem letu je ekipa preverjala informacijo o najdenem nahrbtniku pod goro Tosc. Na kraju in pri pregledu okolice niso našli osebe, ki bi potrebovala pomoč, zato obstaja verjetnost, da je nahrbtnik pod goro brez vrednih stvari nekdo pozabil.

Zadnje sobotno reševanje se je odvilo na poti čez Prag proti Triglavu, kjer je tujec zaradi izčrpanosti med sestopom izgubil zavest in obležal. Našel ga je slovenski pohodnik in dogodek prijavil. Moškega so odpeljali v bolnišnico.

Štiri nujne lete je policijska helikopterska posadka z GRZS ekipo opravila tudi v nedeljo. Najprej je reševala na Jezerskem Stogu, od koder je zaradi ugriza kače v veterinarsko oskrbo prepeljala psa. Nato se je pod Kredarico zaradi zdrsa poškodovala tuja pohodnica, na planini Preval pa je padla kolesarka. Pozno popoldan so ekipo aktivirali še za evakuacijo pohodnikov, ki so zaradi poškodb na planinski poti po neurju obstali v planinskem domu na Okrešlju. Rešili so 15 pohodnikov, med katerimi so bili odrasli in otroci.

Helikopter v poletni sezoni poletel že 78-krat

V letošnji poletni sezoni je policijski helikopter v gore in na druge težko dostopne terene poletel že 78-krat. Največkrat na območje Julijskih Alp.

V 39 primerih je helikopter reševal iz zahtevnih in zelo zahtevnih poti ter alpinističnih smeri, v 31 primerih pa so pohodniki pomoč potrebovali zaradi nesreč na lažjih poteh.

12 primerih je bilo takih, ko so se pohodniki izgubili ali pa so onemogli ali na nekem kraju prestrašeni obstali.

V nesrečah je umrl 1 alpinist, 15 oseb je bilo težje in 34 lažje poškodovanih, v ostalih primerih pa je šlo za bolezenska in druga stanja. V dveh primerih je reševanje trajalo dva dneva.

V treh primerih prijav so bili dogodki tudi posledica pikov žuželk in ugrizov kač. Tak primer se je zgodil tudi včeraj, ko je psa ugriznila kača. Skrbnike živali opozarjamo, naj jih imajo pod nadzorom (povodec), saj visoke temperature privabljajo kače, psi pa so običajno zelo zvedava bitja. Ugrizi so najpogostejši v poletnih mesecih, ko so kače bolj aktivne.

Priporočamo