Slovenske plavalke so v francoski prestolnici zaostale za želenim državnim rekordom (3:38,52), ki so ga v isti postavi dosegle pred dvema letoma na sredozemskih igrah v alžirskem Oranu, kjer so osvojile zlato odličje.
Za Fain, Šegel in Pintar je bila današnja štafetna preizkušnja edina disciplina na letošnjih olimpijskih igrah, Klančar pa bo v Parizu plavala še na 50 in 100 m prosto.
V današnjih kvalifikacijah so bile najhitrejše Avstralke (3:31,57). Drugouvrščene Američanke so zaostale 1,72, tretjeuvrščene Kitajke pa 2,74 sekunde.
Poleg njih so se v veliki finale uvrstile še Švedinje, Francozinje, Kanadčanke, Britanke in Italijanke, status rezerve pa imajo devetouvrščene Nizozemke in desetouvrščene Madžarke.
Najbolj pomembne je bil nastop Neže Klančar, ki jo že v torek čaka tekma na 100 m prosto, konec prihodnjega tedna pa še na pol krajši sprinterski razdalji. Z izidom 54,2 v prvi predaji je bila Ljubljančanka zadovoljna, izjemno navdušena pa je bila nad napolnjenimi tribunami že v dopoldanskem delu tekmovanja.
»Glede na poškodbo rame, preboleli covid in nazadnje poškodbo prsta je izid zame dober, seveda pa sem si želela še malo več. Priznati moram tudi, da sem bila danes tako nervozna, kot še nikoli pred tekmo. To je bil moj prvi olimpijski start in to je zdaj za mano. Verjamem, da bo že na naslednji tekmi v redu,« je dejala Klančar.
O štafeti pa je trenutno najboljša slovenska plavalka dodala: »V tem trenutku je to očitno to. Z državnim rekordom bi seveda imele še vse nasmešek na obrazu, pridobile bi še dva tri mesta, a je tudi današnji nastop čisto OK«.O ciljih za naprej pa: »Ti se kljub težavam niso spremenili. Želim si polfinale, to velja za obe disciplini, a za to bo treba plavati rekord, ali pa mu biti zelo blizu.«
»Po vseh težavah zadnjega obdobja nisem vedel, kako bo in kaj lahko pričakujeva. Želja za izid je bilo nizkih 54 in to zdaj lahko nadgradiva. Za pripravo imava še nekaj dni. Zdaj verjamem, da je res dosegljiv tudi državni rekord in polfinale,« pa je povedal trener Tomaž Torkar, ki več pričakuje od torkovega nastopa na 100 m prosto.
Pohvalil je tudi francoske prireditelje, ki so preboleli »porodne krče« in končno so uredili tudi transport, saj so v uvodu športniki na igrah na avtobusih sedeli po tleh in stali, ...