Pripadniki civilne zaščite in številni prostovoljci se v razpotegnjeni gorenjski vasi Kokra ob odstranjevanju kamenja in drugega materiala v zaselku Podlebelca še vedno prebijajo do samotnih kmetij na Suhadolniku. Po besedah preddvorskega župana Roka Robleka bo to trajalo nekje do konca prihodnjega tedna, saj je tamkajšnja cesta močno poškodovana. Krajanom na prizadetih območjih zato peš prinašajo najnujnejše stvari, kot so voda, hrana, gorivo in agregati, medtem ko naj bi izpad elektrike in vode v vasi, ki jo je opustošilo petkovo nočno neurje, ostal pod vprašajem vsaj do konca tega tedna.

Spomnimo, da ujma Preddvoru ni prizanesla niti lani avgusta. Največ škode, ki je bila takrat v občini ocenjena na skoraj štiri milijone evrov, je bilo prav na območju Kokre. Spremenjena je bila celotna dolina, v občini pa so se morali več mesecev ubadati s plazinami in usadi, ki so ogrožali ključne dostope, vodovode, ceste in kanalizacijo. Poplava je dodobra uničila javno infrastrukturo, poškodovanih je bilo sedem mostov, od tega pet na občinskih cestah.

Lani jeseni so se tako v preddvorski občini intenzivno posvečali sanaciji posledic avgustovskih poplav, že takrat pa je župan opozoril, da se država neustrezno loteva popisa škode in zavlačuje z izplačevanjem rednih obveznosti. Žal se s podobnimi izzivi občina ubada tudi v teh dneh, ko jih je znova prizadelo neurje in so nastali novi intervencijski stroški, ki presegajo zmožnosti občine.

Brez podpisanih
pogodb in denarja

V Preddvoru, kjer so lani zabeležili za milijon evrov intervencijskih stroškov in so sledili navodilom države, namreč še vedno čakajo na končni sklep o odobritvi sanacijskih stroškov, zato so se dela lotili na lastno pest. »Potem ko smo v tehnično pisarno že marca poslali vse zahtevane dokumente, se država še vedno ubada z elaborati in zapisniki na papirju, zaradi dopustov pa lahko na njeno milost upamo šele jeseni. V tem času tako v rokah nimamo niti enega pisnega soglasja za letošnjo sanacijo, zato smo kar sami podrli mostove in jih začeli graditi na novo: brez pogodb in denarja, v likvidnostnih težavah in s pomočjo akreditiranja razumevajočih izvajalcev, s katerimi imamo sklenjene pogodbe v vrednosti dva milijona evrov,« je pojasnil Rok Roblek.

Za izvajanje zaščite in reševanja ima preddvorska občina v tem času podpisane pogodbe s 47 različnimi izvajalci, zato je bil na usodni minuli petkov večer že v eni uri po začetku ujme aktiviran štab pomoči, v dolino pa je bilo pripeljanih 50 različnih mehanskih strojev, ki so do sedaj pomagali prestaviti že več kot 10.000 kubičnih metrov materiala. Ob koncu tedna je na prizorišču naravne nesreče pomagalo več kot 350 prostovoljcev, v teh dneh pa je na deloviščih še vedno prisotnih po 80 prostovoljcev.

»Veseli me, da smo zelo povezana skupnost in da smo se z vsemi dosedanjimi posledicami ujme soočili v pozitivnem duhu in z odliko,« je poudaril Rok Roblek. Dodal je, da je bil zaradi razsežnosti intervencije v ponedeljek sprožen tudi regijski načrt, v Kokri pa od hišne številke 37 še vedno veljata omejitev gibanja na prizadetem območju in prepoved uporabe dronov, saj poteka zračno spremljanje gibanja mas in preverjanje stabilnosti območja, ki ga še vedno ogrožajo ogromne količine materiala.

V pričakovanju zelene
luči tehnične pisarne

Kot je še pojasnil preddvorski župan, beležijo po tokratnem neurju precej manj škode na javni infrastrukturi in ogromno škode na zasebni, težave pa v tem času pomenijo objekti, ki so še vedno zasuti. A jih po županovih besedah še ne bodo čistili, saj niso primerni za bivanje, vprašljiv je tudi njihov nadaljnji obstoj. V teh dneh namreč v Kokri pričakujejo obisk tehnične pisarne, zato se nočejo prenagliti pri posameznih aktivnostih, ki bi jih lahko v prihodnje zaustavila birokracija.

Potem ko so krajani, ki jim je poplavilo hiše, začasne nastanitve našli pri sorodnikih in prijateljih, bodo v okviru občine eno osebo ob koncu tedna preselili v občinsko stanovanje. »Imamo šest hiš, ki so zaradi hude vlage pogojno primerne za bivanje, saj so bile vse do prvega nadstropja v celoti poplavljene. Ne le brez hladilnika, mize in stolov, ljudje so tam ostali tudi brez zadnjega lonca,« je dejal Roblek. Poudaril je, da želijo na občini rešitev glede prihodnosti Kokre najti skupaj s tehnično pisarno, pri čemer bo treba naravi pustiti prosto pot. 

Priporočamo