Začelo se je kot ne preveč domiseln distopični film. Med prvimi so o težavah pri zagonu računalniških naprav začela opozarjati avstralska podjetja. Televizijska postaja Australian Broadcasting Corporation je poročala, da ima težave s TV-prenosi. Podobne vesti so prišle iz Velike Britanije, kjer Sky News ni mogel predvajati jutranjih informativnih oddaj. Tudi iz letalskega prevoznika Ryanair so sporočili, da imajo težave, ki vplivajo na odhode letov. Na letališčih v več evropskih in drugih državah so ostala prizemljena letala največjih ameriških družb, kot so American Airlines, Delta Airlines in United Airlines. Nekatere tuje banke so poročale o težavah pri obdelavi digitalnih plačil, o motnjah so ponekod poročali tudi mobilni operaterji ...

Težave na ljubljanskem letališču

Slovenija ni bila izjema. Na ljubljanskem letališču so imeli težave z informacijskimi sistemi prevoznikov za prijavo na let, zato je prihajalo do zamud pri odhodih letal. »Da bi čim bolj omejili vpliv na promet, že prilagajamo procese, na primer ročno prijavljamo potnike za lete,« so sporočili z ljubljanskega letališča, kjer so potnikom priporočali, da status svojih letov preverijo na spletni strani ali neposredno pri prevozniku in da se na letališče odpravijo prej kot običajno.

Direktor vladnega urada za informacijsko varnost Uroš Svete je dane pojasnjeval, da je prišlo do globalnega izpada IT-storitev, prizadeta pa je bila tudi Slovenija. Gre za napako pri posodobitvi sistema za kibernetsko varnost pri računalnikih, ki imajo naložen operacijski sistem Windows. »Računalniški sistemi delujejo ves čas, vsak trenutek v dnevu, in včerajšnji dogodek kaže na to, da je globalna informacijska tehnologija zelo ranljiva in da takšne napake lahko zadanejo prizadete objekte oziroma servise, države in družbe. Mi smo težave zaznali včeraj zjutraj, probleme pa smo opažali že nekaj dni.« Na vprašanje, zakaj imajo nekatere države več težav, druge manj, je pojasnil: »Nekatere države tega produkta ne uporabljajo. Indija pa ima, na primer, zaprta skoraj vsa letališča. Vse je odvisno od tega, katero informacijsko tehnologijo uporabljajo.« Glede težav v Sloveniji je pojasnil, da v državni upravi ni bilo težav oziroma niso dobili informacij o izpadu.

Iz Microsofta so danes že sporočili, da so uspešno namestili posodobljeno verzijo programa in da so težavo rešili. Šlo je za to, da se Windows ni postavil v svoje prvotno omrežje. »Težava je bila, da je pravzaprav prišlo do zaklepa sistemov Windows in da so (uporabniki, op. p.) dobesedno odleteli iz omrežij. S tega zornega kota je odpravljanje težav tudi za same vzdrževalce oziroma IT-menedžerje še toliko bolj zahtevno delo. Tisti, ki jih je ta napad prizadel, naj si pomagajo z navodili, ki so že objavljena,« pa je srž težav razložil Svete.

CrowdStrike prevzel krivdo

Po poročanju BBC odpravljanje posledic morda ne bo enostavno. »Zdi se, da težav ni mogoče odpraviti z osrednjim ukazom skrbnika informacijskih tehnologij na sedežu podjetja. Ta bo moral znova zagnati vsak prizadeti računalnik,« so zapisali v svoji analizi. Tehnološko podjetje za kibernetsko varnost CrowdStrike ima po zadnjih podatkih 24.000 strank, vse pa so večje organizacije z velikim številom zaposlenih.

George Kurtz, šef uprave CrowdStrika, se je v intervjuju za ameriški NBC opravičil za težave, ki jih je povzročila napaka pri posodobitvi. Kot je ocenil, bi lahko trajalo nekaj časa, da bodo sistemi okrevali. »Naša celotna ekipa je mobilizirana za zagotavljanje varnosti in stabilnosti vseh naših strank,« intervju povzema BBC.

 

Priporočamo